Dziś jest: Sobota 19 października 2019, imieniny: Piotra i Ziemowita

Obsluga techniczna
ALFA TV

07.09.2010

Święto Plonów w Gminie Boleszkowice

Gospodarzem Święta Plonów w tym roku w Gminie Boleszkowice było sołectwo Gudzisz.
Ceremonie dożynkowe rozpoczęły się mszą świętą w kościele w Gudziszu, skąd później wyruszył korowód wieńców dożynkowych, które zasługiwały na miano arcydzieł rękodzielniczych.

Gospodarzem Święta Plonów w tym roku w Gminie Boleszkowice było sołectwo Gudzisz.
Ceremonie dożynkowe rozpoczęły się mszą świętą w kościele w Gudziszu, skąd później wyruszył korowód wieńców dożynkowych, które zasługiwały na miano arcydzieł rękodzielniczych.

Miejsce samej imprezy w tym roku było wyjątkowe, ponieważ usytuowana na palcu przy nowo wybudowanej świetlicy wiejskiej w Gudziszu, którą to podczas dożynek uroczyście otworzyli: Wójt Gminy Boleszkowice –Jan Woźniak, Sołtys Wsi Gudzisz – Pani Irena Kubica, wiceprzewodniczący Rady Gminy – Pan Zygmunt Tatała, Przewodniczący Komisji Oświaty – Pan Jerzy Krawczyk  oraz Prezes firmy Uniwersal – Pan Zbigniew Guliński.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się przywitaniem wszystkich gości i mieszkańców gminy Boleszkowice przez Wójta Gminy, których powitał na wstępie swojego przemówienia.

W dalszej części uroczystości  po ceremoniach ludowych związanych z tym świętem takich jak:  dzielenie się chlebem, obśpiewywanie wieńców dożynkowych, występy zespołów ludowych z terenu gminy.
 Nastąpiła część oficjalna,  w której to m.in. wręczono nagrody dla strażaków za prace i trud włożony podczas czerwcowej powodzi, jak i wręczenie nagród uczestnikom konkursu gminnego: „Na najestetyczniejszą zagrodę wiejską, najczystszą wieś oraz zabudowę jednorodzinną w Gminie Boleszkowice”.

W kategorii: „ Najczystsza wieś”

  1. Miejsce Wieś Reczyce
  2. Miejsce Wieś Namyślin
  3. Miejsce Wieś Gudzisz

W kategorii: „ Najestetyczniejsza zabudowa jednorodzinna”

  1. Miejsce Pan Wiesław Kopera
  2. Miejsce Państwo Teresa i Jerzy Pawlisz
  3. Pani Monika Falarz

W kategorii: „Najestetyczniejsza zagroda wiejska”

Wyróżnienie otrzymał: Pan  Jacek Szostowski

W części artystycznej mogliśmy zobaczyć występy naszych zespołów ludowych,  solistów z Gminnego Ośrodka Kultury w Boleszkowicach oraz grupę taneczną country z Niemiec.

Podczas dożynek wręczono również sołectwu Boleszkowice nagrodę ufundowaną przez Bank GBS Barlinek z oddziałem w Dębnie , za zajęcie I miejsca w konkursie  pt. „Najczystsza Wieś „  zorganizowanym przez Stowarzyszenie Lider Pojezierza.  

Uczestnicy dożynek mogli pogłębić swoją wiedzę na temat naszego regionu korzystając z broszur i folderów na stoisku promocyjnym Gminy Boleszkowice, Powiatu Myśliborskiego i Stowarzyszenia Lider Pojezierza. Skosztować i zakupić wspaniały miód Namyśliński, a także wziąć udział w konkursie z cennymi nagrodami przygotowanego przez Panie z Fili KRUS w Dębnie.

Gospodarze i organizatorzy obchodów Święta Plonów  zadbali również o podniebienia wszystkich przybyłych, serwując przepyszną dożynkowa grochówkę , czy nagradzane już produkty regionalne Pani Sołtys z Gudzisza – Ireny Kubicy,  takie jak ogórki małosolne czy chlebek ze smalcem.

Dla najmłodszych uczestników imprezy przygotowano zamek dmuchany, stoiska z zabawkami i watą cukrową.   

Część artystyczna tegorocznych dożynek zakończyła zabawa ludowa, która trwała do późnych godzin nocnych.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim osobą, które przyczyniły się do organizacji tegorocznych dożynek oraz uczestnikom za tak liczne przybycie.  

              

GALERIAKorzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia